rank website on google @ google seo rank website on google, google seo. rank website on bing @ bing seo Rank website on bing, bing seo. google knowledge graph @ knowledge graph Google knowledge graph, knowledge graph. google @ sitelinks Google sitelinks. Ctr manipulation tool @ ctr manipulation @ ctr manipulation service ctr manipulation tool, ctr manipulation, ctr manipulation service. ranking factors in google @ google ranking factors Ranking factors in google, google ranking factors. increase website ctr@ website ctr@ website ctr in google Increase website ctr, website ctr, website ctr in google. bad seo backlinks @ good seo backlinks Bad seo backlinks, good seo backlinks. google suggestions @ google autocomplete Create google suggestions, google autocomplete.

OJCOWSKI PARK NARODOWY

maczuga

 25 września uczniowie naszej szkoły byli na całodniowej wycieczce w Ojcowie. Ojcowski Park Narodowy, położony tuż pod Krakowem, to najmniejszy ze wszystkich polskich Parków Narodowych, ale kryje niezwykłe bogactwo i mnóstwo atrakcji geologicznych, przyrodniczych i kulturowych. Zachwyca pięknymi forma-mi skalnymi, jaskiniami, starą zabudową oraz zamkami - w Ojcowie i Pieskowej Skale. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Ekspozycji Przyrodniczej. W sali projekcyjnej obejrzeliśmy dwa filmy zrealizowane w technologii 3D, z których jeden przedstawiał tworzenie się Doliny Prądnika, drugi pokazywał tereny Ojcowskiego Parku Narodowego. Po projekcji filmu przeszliśmy do sal wystawowych. Podziwialiśmy liczne eks-ponaty geologiczne i paleontologiczne z obszaru Parku. Następnie zwiedzaliśmy zrekonstruowane wnętrze jaskini. Przy odgłosach wody kapiącej ze stropu i wydawanych przez nietoperze, lektor wyjaśniał zagadnienia związane z tworzeniem się jaskiń i ich szaty naciekowej oraz przedstawił historię zasiedlenia terenu obecnego Parku przez ludzi pierwotnych.
     Kolejna sala przedstawiała makietę Ojcowskiego Parku Narodowego wraz z terenami sąsiednimi w skali 1:2000. Makieta została opracowana na podstawie zdjęć satelitarnych oraz cyfrowego modelu terenu i z bardzo dużą precyzją po-kazuje zarówno rzeźbę terenu Parku jak i formy użytkowania występujące na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego.
Główną część Ekspozycji Przyrodniczej stanowi sala z dioramą-(obraz z głębokim obramowaniem), gdzie mogliśmy mając do dyspozycji umieszczone na antresoli stanowiska 3D, obejrzeć prawie 400 stereoskopowych fotografii grzybów, ro-ślin naczyniowych, drzew i krzewów oraz owadów i innych bezkręgowców wystę-pujących na terenie Parku. Następnie przeszliśmy do korony buka, w której po-kazano wybrane gatunki ptaków, jakie spotkać można w buczynie. Lektor prowa-dził dalej do głównej dioramy, pokazującej trzy charakterystyczne dla Parku śro-dowiska wraz z wybranymi przedstawicielami roślin i zwierząt.
    Po wyjściu z muzeum wraz z przewodnikami udaliśmy się na zwiedzanie tere-nu Parku. Młodsze dzieci poszły zwiedzać Jaskinię Ciemną, starsze Grotę Łokietka. Ja skinia Ciemna jest największą jaskinią na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej pod względem wielkości komory. Znajduje się na wysokości ok. 65 m nad dnem Doliny Prądnika. Przed wejściem do jaskini znajduje się zrekon-struowane obozowisko neandertalczyków oraz platforma widokowa z widokiem na Dolinę Prądnika i wznoszącą się tuż obok charakterystyczną skałą wapienną zwa-ną Rękawicą . Jaskinia składa się z jednej olbrzymiej komory, a zwiedza się ją przy zapalonych świeczkach, co stanowiło dodatkową atrakcję. Uczniowie klas IV- VI odwiedzili Grotę Łokietka. Z jaskinią wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, który schronił się w niej po ucieczce z Krakowa przed wojskami cze-skiego króla Wacława II. Życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór jaski-ni pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg. Pamiątką po tym wydarzeniu są nazwy jaskini oraz poszczególnych jej komór, a także brama w kształcie pajęczej sieci, zamykająca wejście.
      Przy Bramie Krakowskiej był czas na zjedzenie kanapki i słodkiego batona. Maluchy wchodziły jeszcze na górę Jonaszówkę zwaną potocznie Grubym Jaś-kiem, gdzie podziwiali piękną panoramę Ojcowskiego Parku Narodowego. Na za-kończenie wszyscy uczniowie spotkali się w Restauracji Pod Nietoperzem gdzie jedli pyszne kiełbaski z grilla. W drodze powrotnej pani przewodnik opowiadała dzieciom legendy związane z Zamkiem w Pieskowej Skale oraz Maczugą Herkulesa. Obiekty te podziwiali-śmy tylko z okien autokaru, gdyż z powodu remontu zamek jest nieczynny. Zmę-czeni, ale pełni wrażeń i pamiątek wróciliśmy do domu.